Fundacja Jesteśmy Blisko rusza z kolejnym projektem badań profilaktycznych!

Odgryź się kleszczowi i zapisz się na bezpłatne badania!

Fundacja Jesteśmy Blisko rozpoczyna realizację kolejnego projektu. Tym razem pt. „Odgryź się kleszczowi”. W ramach tej akcji, pod kątem boreliozy, zostanie przebadanych ponad 400 osób. Badania odbędą się w przychodni przyzakładowej firmy ZPUE S.A., w dniach od 30 maja do 2 czerwca 2016 r. Akcja skierowana jest do wszystkich mieszkańców powiatu włoszczowskiego. Aby wziąć udział w bezpłatnych badaniach wystarczy się wcześniej zapisać w siedzibie fundacji lub telefonicznie, pod numerem 41 388 14 56.

Co to jest Borelioza?

Borelioza to bardzo podstępna, wieloukładowa choroba zakaźna. Często, w początkowej fazie niedająca żadnych sygnałów, a jeśli już jakieś się pojawiają, są nieliczne, często lekceważone lub przypisywane innym chorobom. Do jej zakażenia zwykle dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcze, meszki czy komary, które są zainfekowane patogennymi krętkami. Aby doszło do zakażenia organizmu człowieka boreliozą, kleszcz musi przebywać w skórze żywiciela przez odpowiednio długi okres czasu. Niektórzy twierdzą, że jest to 12 inni, że 24-48 godzin. A jeszcze inni, że wystarczy już kilka godzin.
Boreliozę można podzielić na trzy fazy kliniczne: wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. Pierwszym objawem choroby, występującym w prawie połowie przypadków jest charakterystyczny rumień. Pojawia się na skórze między 7 a 14 dniem od ukąszenia. Niestety w wielu przypadkach, w których rumień nie występuje, początkowo choroba rozwija się bardzo skąpo objawowo. Dopiero w miarę rozwoju i przejścia w fazę późną, następuje ich nasilenie. Mają zmienny i napadowy charakter, co znacznie utrudnia prawidłowe diagnozowanie. Najczęściej występujące objawy to: zmęczenie, bóle stawów i mięśni, drętwienie, dzwonienie w uszach, problemy z koncentracją i pamięcią, porażenie nerwów.

Gdzie można się zarazić?

Tereny powiatu Włoszczowskiego to głównie obszary wiejskie i leśne, dlatego jego mieszkańcy powinni być bardzo ostrożni i czujni. W grupie największego ryzyka znajdują się rolnicy i leśnicy, ale chorobą tą, tak naprawdę można zarazić się wszędzie. Wcale nie trzeba spędzać dużo czasu w lesie. Kleszcze żyją w parkach, przydomowych ogródkach, na łąkach, przynoszą je zwierzęta. Nie ma bezpiecznych miejsc.

Profilaktyka i leczenie.

Leczenie choroby z Lyme jest trudne i polega na stosowaniu odpowiedniej antybiotykoterapii. W przypadku wczesnej, trwającej do roku boreliozy, szansa całkowitego wyleczenia jest duża. Dlatego bardzo ważne jest aby podjąć natychmiastowe leczenie i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zgłosić się do specjalisty.
Szacuje się, że ilość rzeczywistych zachorowań na boreliozę jest kilkukrotnie wyższa niż wskazują na to statystyki. Dane epidemiologiczne odzwierciedlają jedynie niewielki fragment zjawiska i wskazują na pilną potrzebę profilaktyki.

Jak się chronić przed chorobą?

Przede wszystkim wybierając się na wycieczkę należy pamiętać o ubraniu pełnego obuwia oraz odzieży okrywającej jak największą część ciała. Najlepiej, aby były w jasnych barwach. Ubrania i odsłoniętą skórę należy dodatkowo spryskać preparatem odstraszającym kleszcze. Zawsze trzeba pamiętać o kontroli skóry po powrocie z wycieczki czy spaceru. Jeśli już znajdziemy na swojej skórze kleszcza nie wolno go niczym smarować ani przyciskać! Należy go usunąć pęsetą lub odpowiednim przyrządem do tego służącym, który można zakupić w aptece.

 

« powrót